Облітеруючий ендартеріїт

Ліки, які призначають для лікування:

Товарів: 79
Сортування:  
Вид:  

Аргосульфан Товарів: 2 Аналогів: немає
Бензогексоній Товарів: 1 Аналогів: немає
Вітамін B1 (Тіамін) Товарів: 3 Аналогів: немає
Дексаметазон Товарів: 15 Аналогів: 11
Дипроспан Товарів: 2 Аналогів: 5
Ескулюс Товарів: 1 Аналогів: немає
Імуран Товарів: 1 Аналогів: немає
Латрен Товарів: 1 Аналогів: 14
Медрол Товарів: 3 Аналогів: 13
Метилпреднізолон Товарів: 3 Аналогів: 13
Метипред Товарів: 3 Аналогів: 13
Нітросорбід Товарів: 1 Аналогів: 6
Новокаїн Товарів: 16 Аналогів: немає
Папаверин Товарів: 6 Аналогів: немає
Папаверин Товарів: 6 Аналогів: немає
Пентоксифілін Товарів: 6 Аналогів: 9
Преднізолон Товарів: 6 Аналогів: немає
Солу-медрол Товарів: 6 Аналогів: 10
Супрілекс Товарів: 2 Аналогів: немає
Флостерон Товарів: 1 Аналогів: 6
Редакторська група
Дата створення: 15.09.2021       Дата оновлення: 15.07.2024

Облітеруючий ендартеріїт

Облітеруючий ендартеріїт — хронічне захворювання судин, яке характеризується закупорюванням їхнього просвіту та порушенням кровообігу. Вражає переважно артерії нижніх кінцівок.

Це рідкісна, але небезпечна хвороба, до якої схильні переважно чоловіки. За відсутності лікування ендартеріїт призводить до гангрени, що загрожує ампутацією ноги.

Причини облітеруючого ендартеріїту

Точну причину розвитку патології не встановлено. Існує кілька гіпотез виникнення ендартеріїту, але фахівці схиляються до автоімунної теорії — у пацієнтів із цим захворюванням у крові виявляються автологічні антитіла, циркулюючі імунні комплекси та підвищений вміст імуноглобулінів класів A та M.

Таким чином, вважається, що ураження артерій має запальний характер, через що внутрішній шар судинної стінки потовщується, що призводить до облітерації (зарощення) артерії та порушення живлення тканин.

Фахівці виділяють низку факторів ризику, які можуть спричинювати облітеруючий ендартеріїт кінцівок:

 • куріння;
 • обмороження, тривала дія холоду;
 • травми;
 • глибокі хірургічні втручання;
 • підвищення тонусу судин через психоемоційну або фізичну перенапругу;
 • алергічні захворювання;
 • неврити;
 • системні захворювання крові.

Симптоми облітеруючого ендартеріїту

Захворювання рідко розвивається гостро, здебільшого прогресує повільно, з періодами загострення і ремісії.

У початковій стадії ендартеріїту серйозних змін у судинах ще немає, відбувається лише судинний спазм, виникають такі симптоми:

 • тяжкість у ногах;
 • швидка стомлюваність під час ходьби;
 • відчуття повзання мурашок у стопах та пальцях;
 • оніміння стопи;
 • підвищена пітливість;
 • чутливість до низьких температур;
 • періодичне похолодання ніг;
 • сухість та збліднення шкіри ніг.

Із прогресуванням хвороби живлення тканин кінцівок погіршується, що призводить до деформації та ламкості нігтьових пластин, трофічних порушень, випадіння волосся на гомілці та стопі ураженої ноги. Розвивається синдром переміжної кульгавості, коли біль виникає під час ходьби, але минає у стані спокою. Періодично виникають м'язові судоми. Надалі больовий синдром непокоїть постійно, а не тільки при фізичному навантаженні. Виникають виразки. Розвивається гангрена.

Діагностика облітеруючого ендартеріїту

Для встановлення діагнозу проводять такі дослідження: рентгеноконтрастна ангіографія, об'ємна сфігмографія, плетизмографія, капіляроскопія, реовазографія, ультразвукова доплерографія.

Облітеруючий ендартеріїт судин має схожі прояви з деякими захворюваннями, тому проводиться диференціальна діагностика з атеросклерозом, тромбангіїтом, діабетичною ангіопатією, хворобою Рейно, компресійними ушкодженнями, артеріальним тунельним синдромом.

Лікування облітеруючого ендартеріїту

Терапія починається з корекції способу життя пацієнта, що передбачає відмову від куріння та алкоголю, запобігання переохолодженню та перевтомі, контроль маси тіла, фізичну активність. Ходити чи займатися фізкультурою рекомендується до появи болю, потім відпочивати та знову відновлювати вправи. Регулярні заняття посилюють кровообіг, знижують в'язкість крові, зменшують ішемічне запалення, поліпшують ендотеліальну функцію та оксигенацію тканин.

Лікування облітеруючого ендартеріїту препаратами підбирається лікарем індивідуально для кожного пацієнта залежно від переважної симптоматики.

Для розширення периферичних судин та поліпшення мікроциркуляції застосовують ангіопротектори та вазодилататори — ксантинолу нікотинат, пентоксифілін. Біль усувають нестероїдними протизапальними засобами та анальгетиками. Антиагреганти використовують для поліпшення плинності крові.

Призначають препарати, що поліпшують метаболічні процеси в тканинах, — нікотинову кислоту, солкосерил, вітаміни групи B, C, E, PP.

Хорошу ефективність показують фізіотерапевтичні процедури: електрофорез, магнітотерапія, баромасаж, контрастні та хвойні ванни, термальні процедури.

Якщо консервативна терапія не дає результату і хвороба прогресує, потрібне хірургічне лікування — симпатектомія, шунтування, тромбінтимектомія або ампутація кінцівки.

Ускладнення

Без лікування ендартеріїт прогресує. З'являються виразки, що не гояться, розвивається гангрена.

Профілактика

Профілактичні заходи передбачають усунення факторів ризику, які можуть призвести до розвитку захворювання. Рекомендується відмовитися від куріння, тримати ноги в теплі, уникати переохолодження та травм кінцівок, носити зручне взуття, ретельно стежити за гігієною ніг, контролювати масу тіла, займатися фізкультурою, своєчасно лікувати супутні захворювання.

Список використаної літератури

 1. Компендіум — лікарські препарати;
 2. ВООЗ;
 3. JAMA.

Поширені запитання про облітеруючий ендартеріїт

Які можуть бути ускладнення?

Серйозним ускладненням останньої стадії облітеруючого ендартеріїту є гангрена, яка потребує ампутації ноги.

До якого лікаря звертатись?

На захворюваннях вен спеціалізується флеболог.

Чи потрібна операція?

Хірургічне втручання потрібне, якщо медикаментозна та фізіотерапевтична терапія виявилася неефективною, і стан пацієнта погіршується.

Увага! Карта симптомів призначена виключно для освітніх цілей. Не займайтеся самолікуванням; з усіх питань, які стосуються визначення захворювання і способів його лікування, звертайтеся до лікаря. Наш сайт не несе відповідальності за наслідки, спричинені використанням розміщеної на ньому інформації.

Промокод скопійовано!
Завантаження