Закладеність носа

Ліки, які призначають для лікування:

Товарів: 113
Сортування:  
Вид:  

Аквамакс Товарів: 5 Аналогів: 6
Алергомакс Товарів: 1 Аналогів: 37
Антикатарал Товарів: 1 Аналогів: 175
Антифлу Товарів: 3 Аналогів: 173
Віброцил Товарів: 1 Аналогів: немає
Грипаут Товарів: 3 Аналогів: 173
Грипекс Товарів: 2 Аналогів: 174
Грипоцитрон Товарів: 10 Аналогів: 240
Дезрадин Товарів: 2 Аналогів: 36
Евказолін Товарів: 1 Аналогів: 73
Евкаспрей Товарів: 2 Аналогів: 66
Едем Товарів: 4 Аналогів: 34
Еріус Товарів: 2 Аналогів: 36
Колдрекс Товарів: 5 Аналогів: 171
Лордес Товарів: 1 Аналогів: 37
Маример Товарів: 3 Аналогів: немає
Мераліс Товарів: 5 Аналогів: 69
Мометазон Товарів: 4 Аналогів: 28
Мультигрип Товарів: 6 Аналогів: 255
Називін Товарів: 6 Аналогів: 32
Редакторська група
Дата створення: 08.07.2021       Дата оновлення: 22.04.2024

Закладеність носа

Зазвичай набряк слизової оболонки носа супроводжують ринорея (рясні виділення), чхання, підвищена температура тіла, загальна слабкість. Очевидно, що людина захворіла респіраторним захворюванням, а застуда вимагає лікування. Але іноді виникає закладеність носа без нежитю. Такий стан викликає дискомфорт, але не схожий на хворобу, тому люди не надають йому особливого значення. Однак він може свідчити про досить серйозні проблеми.

Причини закладеності носа

Усі причини умовно можна розділити на дві категорії: зовнішні і внутрішні.

До зовнішніх факторів належать несприятливі погодно-кліматичні умови. Занадто низька або висока температура, особливо на тлі використання кондиціонера або опалювального приладу, пересушує слизову, через що може розвинутися набряк. Негативно впливають деякі професійні чинники і навколишні умови: робота в гарячих цехах, на хімічних виробництвах і цементних заводах, куріння, перебування в задимленому приміщенні тощо.

Внутрішні чинники також можна поділити на дві категорії. Перша — вплив лікарських засобів. Сухість слизової оболонки іноді є побічним ефектом деяких препаратів, наприклад, інтраназальних кортикостероїдів, судинозвужувальних крапель (у разі їхнього надмірного застосування), протиалергічних ліків, засобів на основі атропіну.

Другу категорію внутрішніх чинників становлять порушення в організмі:

 • викривлення носової перегородки;
 • поліпи або пухлина;
 • травма носа;
 • чужорідне тіло в носовій порожнині.

Закладеність носа у дитини може виникати при вродженій вузькості носових ходів, алергії (зокрема на пил або пух подушки), атрофічному риніті, аденоїдах, мигдалинах.

Набряк слизової іноді свідчить про перехід деяких захворювань у хронічну форму, наприклад, гаймориту, синуситу, алергійного і вазомоторного риніту.

Зрідка порушення носового дихання є симптомом іншої хвороби. До таких належать аденоїдит, цукровий діабет, склерома, синдром Шегрена.

Закладеність носа під час вагітності часто зумовлена гормональними змінами.

Супутні симптоми

Нерідко слизова носа набрякає, але будь-які ще прояви хвороби відсутні. Проте можуть відзначатися й інші порушення:

 • свербіж і печіння в носі;
 • чхання;
 • хропіння уві сні;
 • зниження нюху;
 • головний біль;
 • сльозотеча;
 • утворення кірок на слизовій носа.

Через порушення носового дихання можливі проблеми зі сном.

Види закладеності носа

Закладеність носа без виділень буває чотирьох видів:

 1. Циклічна. Виникає з певною періодичністю залежно від першопричини, тобто періоди, коли порушується носове дихання, змінюються періодами без неприємних симптомів.
 2. Ранкова. Буває, що сильна закладеність носа виникає тільки вранці. Цей стан найчастіше свідчить про якусь алергію — на домашній пил, постільного кліща, цвіль у кімнаті, але може бути симптомом і більш серйозного захворювання.
 3. Нічна. Якщо ніс закладає тільки в нічний час, швидше за все, в приміщенні надмірно сухе повітря.
 4. Хронічна. Постійна закладеність носа свідчить про механічне порушення прохідності носових ходів (поліпи, чужорідне тіло, викривлення перегородки), несприятливий температурний режим або системне захворювання.

Діагностика

Через безліч потенційних причин постановка діагнозу часто вимагає комплексного обстеження. На першій консультації лікар ретельно оглядає пацієнта і збирає дані його анамнезу. Велике значення мають час появи симптомів, тривалість хвороби, наявність хронічних захворювань або попередніх травм, інфекцій тощо.

Риноскопія та ендоскопічне дослідження дають змогу вивчити стан носової порожнини, визначити ступінь набряку, виявити стороннє тіло, аномалії будови, новоутворення, аденоїди та ін.

За необхідності додатково призначають рентгенографію або магнітно-резонансну томографію, рекомендують звернутися на консультацію до алерголога, кардіолога або іншого фахівця.

Лікування закладеності носа

Головне завдання терапії — усунути першопричину, через яку утруднюється дихання у дітей і дорослих.

Симптоматично для усунення набряку слизової застосовуються судинозвужувальні краплі в ніс від закладеності.

Хорошу ефективність показують ліки на основі рослинних екстрактів, які мають протизапальну і зволожувальну дію — Піносол, Піновіт, Неонокс, Сезорін.

Якщо ніс закладає через погодні умови і надмірно сухого повітря, рекомендується промивати і зволожувати слизову такими препаратами на основі морської солі, як Маример, Апіколд проло, Аквалор, Фізіомер, Аква Маріс, Но-Соль.

За наявності алергічної реакції призначають антигістамінні ліки від закладеності носа, наприклад, Віброцил, Едем Ріно або Назафорт. У важких випадках використовують такі гормональні назальні препарати, як Назонекс алерджі, Аваміс, Нозефрін.

Якщо хвороба має бактеріальну природу, призначають антибактеріальні краплі та спреї — Рінобакт, Ізофру, Траміцент. При вірусній етіології патології використовують противірусні ліки на основі інтерферону — Лаферон, Грипферон, Назоферон.

Виправити викривлену носову перегородку, видалити поліпи, аденоїди, новоутворення, чужорідне тіло можна тільки хірургічним шляхом.

Можливі ускладнення

Через надмірну сухість на слизовій можуть з'являтися мікротріщини, що загрожує носовими кровотечами. Потоншена слизова — сприятливе середовище для розмноження патогенних бактерій, тому зростає ризик розвитку інфекційних захворювань, зокрема підвищується частота захворюваності на ГРЗ, ГРВІ.

Профілактика

Основу профілактики становить усунення негативних чинників. Рекомендується регулярно провітрювати приміщення, при включенні опалювальних приладів використовувати зволожувачі, уникати контакту з алергенами та ін. Деяким пацієнтам варто змінити професію або місце проживання з переїздом у більш сприятливий кліматичний регіон.

Також необхідно вчасно лікувати всі захворювання ЛОР-органів.

Список використаної літератури

 1. Компендіум — лікарські препарати;
 2. ВООЗ;
 3. JAMA.

Поширені запитання про закладеність носа

Чому закладений ніс без нежитю?

Причин багато: сухе повітря в приміщенні, механічні перешкоди у вигляді поліпів або стороннього тіла, атрофічний риніт, хронічний синусит, алергія, гормональні зміни та ін.

Чому закладає ніс тільки уві сні?

Нічна закладеність найчастіше свідчить про занадто сухе повітря в спальні. Рекомендується вживати більше води, провітрювати кімнату перед сном, використовувати зволожувач.

Як позбутися закладеності носа в домашніх умовах?

Самостійно в домашніх умовах можна робити:

 • промивання навколоносових пазух розчином морської солі (1 ч. ложка на 1 склянку води) з додаванням 3 крапель ефірної олії чайного дерева;
 • інгаляції лікарськими травами (по 1 ч. ложці ромашки та календули на 1 склянку гарячої води).

Як швидко та ефективно вилікувати закладеність носа?

Ефективно позбутися проблеми вийде тільки в тому випадку, якщо буде усунуто її причину, тому потрібні консультація лікаря і проведення грамотної терапії.

Увага! Карта симптомів призначена виключно для освітніх цілей. Не займайтеся самолікуванням; з усіх питань, які стосуються визначення захворювання і способів його лікування, звертайтеся до лікаря. Наш сайт не несе відповідальності за наслідки, спричинені використанням розміщеної на ньому інформації.

Промокод скопійовано!
Завантаження