Алопеція

Ліки, які призначають для лікування:

Товарів: 44
Сортування:  
Вид:  

Бетаспан Товарів: 1 Аналогів: 6
Волвіт Товарів: 1 Аналогів: 19
Деакура Товарів: 1 Аналогів: 19
Дексаметазон Товарів: 15 Аналогів: 11
Депо-Медрол Товарів: 1 Аналогів: 15
Дипроспан Товарів: 2 Аналогів: 5
Капсиол Товарів: 2 Аналогів: немає
Медобіотин Товарів: 1 Аналогів: 19
Пантогар Товарів: 1 Аналогів: немає
Перфектил Товарів: 5 Аналогів: немає
Плацента Товарів: 1 Аналогів: немає
Сіль доктора Шюсслера Товарів: 12 Аналогів: немає
Флостерон Товарів: 1 Аналогів: 6
Графітес Товарів: немає Аналогів: немає

Пілфуд Товарів: немає Аналогів: 4

Ревалід Товарів: немає Аналогів: немає

Редакторська група
Дата створення: 15.07.2021       Дата оновлення: 16.07.2024

Алопеція

Патологічний стан, при якому відбувається випадіння волосся, називається алопецією. Захворювання зачіпає волосяні покриви голови та інших ділянок тіла. Характеризується частковою або повною відсутністю рослинності в уражених ділянках.

Цикл росту волосся має три фази: анагенова (безпосередньо ріст), катагенова (перехідна), телогенова (спокій). При завершенні телогену волосся випадає. Нормальна втрата волосся — до 100 на добу. Випадіння великої кількості волосся може призвести до повного або часткового облисіння.

Класифікація

Розрізняють два основних види алопецій: рубцева і нерубцева.

При рубцевій формі спостерігаються запалення і руйнування волосяних фолікулів. Їх заміщає фіброзна тканина. Поява рослинності стає неможливою.

Нерубцевий вид — результат процесів, що уповільнюють або пригнічують появу рослинності. Незворотного пошкодження фолікулів не відбувається. Нерубцева алопеція волосся розділяється на кілька підвидів: гніздова, дифузна, андрогенетична, себорейна.

Причини

Причиною рубцевої алопеції і випадіння волосся можуть бути травми шкірних покривів голови (механічні пошкодження, опіки), захворювання (лишай, вовчак, туберкульоз, склеродермія), спадкові порушення.

Гніздове облисіння є наслідком таких хвороб, як малярія, ВІЛ, сифіліс.

Дифузний різновид патології виникає через порушення у фазах росту волосся. Може розвинутися під час вагітності або годування грудьми, при гіпотиреозі, новоутвореннях, а також внаслідок стресу, радіації, отрут, хіміотерапії або як побічний ефект при тривалому прийомі медикаментів (нейролептики, антибіотики).

Патології метаболізму андрогенів у шкірі голови стають причиною андрогенетичної алопеції. Може виникнути при патологіях надниркових залоз, склерокистозі яєчників, спадкових порушеннях.

Себорея викликає підвищене виділення шкірного сала зі зміненим складом і призводить до ускладнення — себорейного облисіння.

Симптоми

Рубцева алопеція виникає переважно у дорослих людей. Перший симптом — наявність вогнищ облисіння на голові (тім'яна і лобова ділянки). Можуть спостерігатися гіперемія шкірних покривів, ламкість волосся на межі ураженої ділянки, розростання сполучної тканини. Рубцева алопеція у дітей виявляється рідко.

Облисіння гніздового виду за своєю симптоматикою розділяється на осередкове, тотальне (повна алопеція) та універсальне. Ця алопеція має автоімунну природу. Імунна система атакує фолікули. Спостерігається нерівномірне випадіння, вогнища ураження можуть бути як на голові, так і в інших місцях. Ділянки облисіння круглої і овальної форм розміром до 1 см, чітко окреслені, з гладкою поверхнею. Іноді ділянки облисіння зачіпають брови або вії. Зрідка можуть з'являтися еритема, свербіж, пошкодження нігтів.

Вогнищева алопеція характеризується появою кількох ділянок із відсутністю волосяного покриву на голові. При тотальній алопеції спостерігається повне облисіння, при універсальній волосся немає на всьому тілі. Втрата волосяного покриву може бути тривалою і швидкою. Діагностується гніздова алопеція переважно у підлітків.

Характерний симптом андрогенетичної алопеції — зміна нормального волосся тонкими пушковими. Згодом вони стають коротшими, втрачають пігмент. Процес починається зі скроневих ділянок і поширюється на тім'яну. При андрогенетичному облисінні випадіння волосся відбувається за жіночим і чоловічим типами. У жінок патологія охоплює ділянку центрального проділу, у чоловіків — лобову і тім'яну ділянки.

Себорейний різновид облисіння викликає підвищену жирність волосся, склеювання. На шкірі голови з'являються жовті лусочки, виникає свербіж. Облисіння локалізується поблизу чола, темені і на потилиці.

Групи ризику

Ризик виникнення алопеції шкіри існує, якщо в анамнезі є грибкові, інфекційні, вірусні або онкологічні захворювання (трихофітія, віспа, плоскоклітинний рак). У чоловіків випадіння волосся виявляється набагато частіше, ніж у жінок. Також імовірність облисіння у представників обох статей збільшується з віком.

Діагностика

Ефективне лікування алопеції залежить від комплексної діагностики. Лікарі проводять збір анамнезу пацієнта, об'єктивне обстеження (вивчення характеру вогнищ облисіння, вимір їхніх розмірів), огляд шкіри і волосяних ділянок.

При алопеції призначають здачу аналізу крові (клінічний і біохімічний), визначення гормонів щитоподібної залози, фототрихоскопію, дерматоскопію. Проводять оцінку андрогенної функції, аналіз на антитіла. Визначають рівень вмісту мікроелементів у крові і волоссі.

Також проводять тести на натягування і висмикування волосся, біопсію шкіри голови, оцінку щоденної втрати волосся при натягуванні.

Лікування

Патологію починають лікувати зі впливу на основне захворювання. Застосовують такі медичні засоби від алопеції: кортикостероїди (протизапальну дію), гормональні модулятори (ефективні при втраті волосся за жіночим типом), протигрибкові та судинні препарати. Використовують нашкірні розчини (Міноксидил) і таблетки з біотином (Волві, Деакура). Проводять лазерну терапію і хірургічну трансплантацію фолікулів.

При алопеції призначаються мікроелементи і вітаміни A, B6, B6, B12, C, E, P, PP, D. Вони поліпшують ріст волосся і кровопостачання, зміцнюють фолікули, стимулюють виробництво кератину, захищають від втрати вологи і впливу ультрафіолетових променів.

Також застосовують фізіотерапевтичне лікування: масажі, зігріваючі компреси, ультратонотерапію.

Ускладнення

Загрози для життя і серйозних ускладнень облисіння не несе. Проблема випадіння волосся переважно естетична і психологічна. Але при цьому, оскільки найчастіше ця патологія є симптомом хвороби, необхідно почати лікування, щоб уникнути ускладнень основного захворювання.

Профілактика

Профілактичні заходи полягають у своєчасному лікуванні різних захворювань (хронічних і гострих), активному способі життя, збалансованому харчуванні. Також необхідно зменшувати рівень стресу, нормалізувати сон, використовувати якісні засоби з догляду за волоссям і шкірою голови, не допускати дефіциту вітамінів і мінералів.

Список використаної літератури

  1. Компендіум — лікарські препарати;
  2. ВООЗ;
  3. JAMA.

Поширені запитання про алопецію

Як лікувати алопецію?

Проти облисіння застосовують комплексне лікування, яке включає медикаментозні та хірургічні методи, фізіотерапію.

Як проявляється алопеція?

Залежно від типу і стадії алопеція може проявлятися по-різному. Але основна симптоматика полягає у випадінні волосся на голові, появі ділянок облисіння. Вогнища ураження бувають поодинокими або об'єднаними. Іноді виникають печіння і свербіж.

Чи можна вилікуватися від алопеції?

Результат лікування алопеції залежить від основного захворювання. Наприклад, облисіння, зумовлене гормональними порушеннями або дерматомікозом, виліковується. Волосяний покрив відновлюється. Але в разі наявності пошкоджень фолікулів (рубцеве облисіння) відновлення волосся стає неможливим.

Де найчастіше проявляється алопеція?

Основна локалізація облисіння — волосиста частина голови. Рідше захворювання може проявлятися на інших ділянках тіла, бровах, віях.

Увага! Карта симптомів призначена виключно для освітніх цілей. Не займайтеся самолікуванням; з усіх питань, які стосуються визначення захворювання і способів його лікування, звертайтеся до лікаря. Наш сайт не несе відповідальності за наслідки, спричинені використанням розміщеної на ньому інформації.

Промокод скопійовано!
Завантаження