4 міфи про сіль

4 березня 2023 4 міфи про сіль

Сіль завжди була і є на нашому столі, принаймні нам так здається. Ми можемо відмовитися від хліба, цукру і навіть від кави з чаєм, але не від солі. Хоча лікарі все частіше називають її білою смертю і лякають нас інфарктом та інсультом. Але чи можливе життя без солі?

Вперше сіль почали «видобувати» ще кельти в 1-му тисячолітті до нашої ери. Вони випаровували солону воду на розжареному камінні і отримані кристали прирівнювалися до найціннішої валюти. Пройде ще багато століть, поки людство дізнається, що запаси солі в світі незліченні і майже невичерпні. А до того часу чимало країн побудують свій добробут на хлористому натрії – саме цю сполуку ми називаємо сіллю.

Це є свідченням того, що сіль необхідна нашому організму? Чи все ж таки її краще не вживати? Навколо солі дуже багато міфів, отже час підтвердити чи розвіяти найпопулярніші серед них.

Міф № 1 «Сіль – біла смерть»

Сіль – це на 98% хлористий натрій. Він не виробляється в людському організмі, а потрапляє туди ззовні. Без нього гальмується оновлення та ріст клітин, порушується водно-сольовий баланс, що може призвести до загусання крові та лімфи. Сіль регулює процес перетравлювання їжі, бо натрій і хлор є складовими підшлункового соку та жовчі. Без натрію не засвоюватимуться вуглеводи, а без хлору – білки.

А як щодо підвищення тиску, який спричиняє надлишок солі? Це справді так, але до цього може призвести і брак хлористого натрію.

Великий лікар середньовіччя Парацельс сказав свого часу: «Все – отрута, все – ліки. Те й інше визначає доза». Так і з сіллю! Організм не може нормально функціонувати, коли її надто багато в раціоні і коли зовсім немає. А та сама доза, яка необхідна – всього 4-5 грамів на добу. Якщо ви знаходитеся в жаркому кліматі чи працюєте фізично і це призводить до активного потовиділення, денна норма солі може бути збільшена до 10 грамів.

Міф № 2 «Надлишок солі призводить до відкладення солей»

Крім слова «сіль» це твердження немає нічого спільного з сіллю, яку ми вживаємо з їжею. Така гра слів вводить в оману недосвідчених пацієнтів. Насправді, винуватцем відкладення солей здебільшого є кальцій, а не хлористий натрій. Він накопичується у суглобах, його сіль та жовчні кислоти утворюють камені в жовчному міхурі, а в нирках збираються кальцій, солі щавлевої та сечової кислот.

Міф № 3 «Морська сіль набагато корисніша за звичайну»

Це рекламний трюк! Сіль, яку ми їмо, теж цілком справедливо можна вважати морською, якщо взяти до уваги історію її появи в надрах нашої планети. Морська сіль в процесі промислового очищення втрачає більшість своїх корисних домішок. А іноді отримує нові – зовсім не корисні. Наприклад, сумнозвісні свинець, ртуть і миш'як. Ці мікроелементи не вказують на пакуванні, а їхня кількість в продукті регулюється лише відповідальністю виробника.

Міф № 4 «Йодована сіль може бути шкідливою»

Більшість країн світу мають на прилавках магазинів йодовану сіль. Це дієвий і недорогий інструмент профілактики дефіциту йоду. Не треба думати, що коли у вас немає проблем зі щитоподібною залозою, цей мікроелемент буде зайвим. Україну, на жаль, вважають йододефіцитним регіоном, отже поповнювати його запаси в організмі потрібно постійно. Отримати передозування йоду через сіль неможливо: в йодованій солі його дуже мало.

Таку сіль часто намагаються звинуватити у виникненні алергії або навіть виразки шлунку. Але кількість йоду в збагаченій солі мінімальна, тому ці звинувачення є абсолютно безпідставними.

Єдиний ризик, який може нести йодована сіль – це набагато менший за заявлений вміст йоду. Ви переконані, що ваш організм отримує належну кількість цього мікроелементу, а виробник вирішив зекономити. Тому вибирайте тільки якісний продукт!

Не треба боятися солі. Вона не тільки безпечна, а й корисна за умови, що ви не перебільшуєте рекомендованої лікарями норми. Враховуйте також кількість солі в готових продуктах, адже її часто використовують в якості консерванту, приміром в сирах, червоній ікрі, оселедцях.

Бережіть себе і залишайтеся здоровими!

Список літератури

Редакторська група
Дата створення: 04.03.2023       Дата оновлення: 30.03.2023

Відмова від відповідальності

Ми публікуємо достовірну та актуальну інформацію на сайті (інструкції, описи, статті). Але навіть ретельне вивчення інструкції не є підставою замінити візит до лікаря самолікуванням. Адміністрація сайту apteka911.ua не несе відповідальності за можливі наслідки, що виникли в результаті використання інформації на сайті. Пам'ятайте, що САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я.

Промокод скопійовано!
Завантаження
Напишіть нам, ми онлайн!