Абетка гепатитів: яка літера найнебезпечніша?

25 липня 2022 Абетка гепатитів: яка літера найнебезпечніша?

Окрім літер, якими він «маркований», що ви знаєте про гепатит? І якщо ви зробите щеплення від гепатиту, від яких типів воно вас захистить? Напередодні Всесвітнього дня боротьби з гепатитом постараємося докладно розповісти про все, що ви хотіли знати про гепатити, але не наважувалися спитати.

Термін «гепатит» означає запалення печінки. Його можуть викликати віруси, медикаменти, жирова інфільтрація (накопичення надлишкового жиру в печінці), вживання алкоголю та інші причини. Найчастіше фіксується вірусна природа гепатиту, саме їх ми знаємо під ім'ям гепатиту A, В, С, D та E. Мікроскопічної кількості вірусів достатньо, щоб заразити людину. І хоча в більшості випадків захворювання не смертельно, проте якщо його не лікувати, то багато типів гепатиту призводять до цирозу (потенційно небезпечного для життя стану, викликаного запаленням та рубцюванням печінки), раку печінки або печінкової недостатності.

Гепатит A

Зараження гепатитом A відбувається орально: при ковтанні фекалій, через заражену їжу або воду. Симптоми:

 • жовтяниця (пожовтіння шкіри та очей, аж до кольору темної сечі);
 • біль в животі;
 • втрата апетиту;
 • нудота;
 • жар;
 • діарея;
 • втома.

Захворювання печінки, спричинене гепатитом A, має гострий характер і зазвичай триває від кількох тижнів до кількох місяців. Але приблизно 10-15% інфікованих скаржаться на більш тривалі або повторювані симптоми іноді протягом довгих років. Це захворювання можна запобігти за допомогою вакцини.

Відповідно до рекомендацій ВООЗ, більшість педіатрів у країнах, де існує високий рівень ризику захворювання на гепатит A, рекомендують щеплення всім дітям віком від 12 до 23 місяців. Крім того, вакцину слід зробити тим, хто подорожує до регіонів з високою поширеністю захворювання (Центральна або Південна Америка, Азія, Африка).

Гепатит B

Гепатит B найчастіше передається при контакті з кров'ю або біологічними рідинами інфікованої людини. Джерело передачі багато в чому таке ж, як у ВІЛ, але гепатит B набагато заразніший – його вірулентність у 100 разів вища. Вірус може поширюватися за допомогою голки, що використовується для татуювань, внутрішньовенного вживання наркотиків або контакту із зараженими предметами, такими як леза для гоління або зубні щітки. Крім того, новонароджений при проходженні через родові шляхи інфікованої матері отримує «у спадок» це захворювання.

Симптоми гепатиту B:

 • жовтяниця;
 • надзвичайно світлий стілець;
 • незрозуміла втома, що триває протягом кількох тижнів чи місяців;
 • біль в животі;
 • грипоподібні симптоми.

Це підступне захворювання, оскільки у більшості випадків протікає безсимптомно майже пів року. У деяких розвивається хронічне запалення печінки, що може призвести до раку. Щоб запобігти гепатиту B, вакцинація рекомендується для немовлят, медичних працівників та тих, хто подорожує до регіонів, де існує висока ймовірність заразитися.

Гепатит C

Найбільш серйозною і невиліковною формою є гепатит, спричинений вірусом типу С. Хоча симптоми можуть бути гострими, гепатит C найчастіше стає хронічним захворюванням та має високу ймовірність перерости у цироз або рак печінки. Його прояви аналогічні до типів А і В, але вакцини від цієї хвороби все ще не існує. Поширюється через заражені голки, зокрема при переливанні крові, при відвідуванні манікюрних салонів та стоматологічних кабінетів, де не дотримуються правил обробки інструментів. Багато хто навіть не здогадується про свою хворобу, тому слід раз на рік проходити безплатне анонімне тестування на гепатит С у лабораторії чи поліклініці.

Гепатити D та Е

Перший також передається через кров та біологічні рідини. Проте, на відміну від інших, його активність залежить від наявності вірусу гепатиту B в організмі людини. Симптоми гепатиту D можна порівняти з гепатитом A, В і С, і вакцини від нього поки немає.

Нарешті, гепатитом E можна заразитися при оральному контакті з фекальними масами, частіше при вживанні забрудненої води. Більшість спалахів є гострими та не призводять до хронічної інфекції.

Профілактика гепатитів

Як бачите, причини та проявів у різних типів гепатиту безліч, але всі вони характеризуються запаленням печінки. Профілактика має ключове значення зниження ризику зараження. На сьогодні доступні вакцини для гепатитів двох типів вірусів: А та В.

У нашій країні рекомендовано вакцинувати всіх дітей від гепатиту B ще у пологовому будинку на другий день життя малюка. Щеплення безплатне та входить до національного календаря вакцинації України.

Крім вакцинації, необхідно ретельне дотримання правил гігієни (наприклад, миття рук після відвідування туалету), що дуже важливо для профілактики гепатиту A та інших, що передаються орально-фекальним шляхом. Пам'ятайте, що предмети — щітки, бритви, манікюрні набори - повинні бути тільки особистими. Крім того, гепатити можуть передаватися статевим шляхом, тому не знаючи статусу вашого партнера, використовуйте бар'єрні контрацептиви.

Список використаної літератури

Редакторська група
Дата створення: 25.07.2022       Дата оновлення: 08.08.2022

Відмова від відповідальності

Ми публікуємо достовірну та актуальну інформацію на сайті (інструкції, описи, статті). Але навіть ретельне вивчення інструкції не є підставою замінити візит до лікаря самолікуванням. Адміністрація сайту apteka911.ua не несе відповідальності за можливі наслідки, що виникли в результаті використання інформації на сайті. Пам'ятайте, що САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я.

Промокод скопійовано!
Завантаження
Напишіть нам, ми онлайн!